Opracowanie na podstawie: Hamer, K., Baran, M i Marchlewska, M. (2020). Czego boją się Polacy w związku z koronawirusem? Raport z badań. Warszawa: IPPAN, SWPS.
Zachęcam do zapoznania się z pełnym raportem:
Tu znajdziecie bardziej szczegółowe wyniki, między innymi na temat zróżnicowania obaw ze względu na płeć, wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania.
Hamer, K., Baran, M i Marchlewska, M. (2020). Czego boją się Polacy w związku z koronawirusem? Raport z badań. Warszawa: IPPAN, SWPS.
Zauważmy, że badanie było przeprowadzone pod koniec marca, a więc na początku okresu epidemii, kiedy poziom paniki mógł być nieco wyższy niż obecnie. Wraz z upływem czasu poziom obaw prawdopodobnie będzie stawać się coraz niższy. Niektóre czynniki ryzyka wzbudzają więcej obaw w czasie bliższym ich wystąpienia. Podobnie jak w przypadku ataków terrorystycznych, z czasem postrzegany poziom zagrożenia w danym regionie wygasa. Obecnie mamy dość nietypową sytuację, bo zagrożenie ma charakter globalny i nie skupia się na jednym miejscu. Są jednak regiony, np. włoska Lombardia, które będą dłużej postrzegane jako niebezpieczne. Polska na tle świata przynajmniej na razie nie wydaje się szczególnie niebezpiecznym miejscem. Poziom obawy o zarażenie jest też zróżnicowany ze względu na wiek. Najmniej zarażania obawiają się osoby w przedziale wiekowym 18-24 lata (42%) i 25-34 lata (50%). Czy to będą nasze grupy docelowe w najbliższym czasie?
Kto nie boi się ryzykować?
Wiek zdecydowanie jest czynnikiem, który różnicuje także skłonność do ryzykownych zachowań podczas podróży. Wśród wspomnianych wcześniej fińskich turystów, wyższa tendencja do podejmowania ryzyka występowała u osób poniżej 40 roku życia niż po 40 roku życia, zarówno podczas wakacji jak i podróży służbowych (przy czym rodzaj wyjazdu też ma znaczenie – wakacje bardziej sprzyjają ryzyku zdrowotnemu niż wyjazdy służbowe).
Wyraźne różnice wykazało również badanie porównujące zachowania starszych dorosłych (60 i więcej lat) do młodych dorosłych (20-30 lat) – ponownie, podróżujących do krajów rozwijających się. Osoby młode np. częściej piją otwarte napoje (35% vs. 8%), częściej kupują jedzenie na ulicach (37,9% vs. 16,2%), rzadziej przestrzegają postępowania zalecanego przeciwko malarii (33,8% vs. 60,7%). Rzadziej brali udział w wycieczkach zorganizowanych (2% vs. 61%) i częściej decydowali się na podróżowanie z plecakiem (50,7% vs. 10,4%).
Więcej na ten temat:
Alon, D., Shitrit, P. i Chowers, M. (2010). Risk behaviors and spectrum of diseases among elderly travelers: a comparison of younger and older adults. Journal of travel medicine, 17(4), 250-255.
Czy nie wydaje się to nieco wyolbrzymione, gdy jako zachowanie ryzykowne wymieniamy picie otwartych napojów? Jeżeli doczekamy się takich badań na temat koronawirusa, jako istotne zachowania uznamy noszenie maseczek, używanie płynu do dezynfekcji, trzymanie dystansu i inne obostrzenia, o których teraz tyle się mówi. I z dość dużą pewnością przewiduję, że tutaj również zaobserwujemy większą skłonność do ryzyka wśród młodych.